KONST / Oljemålningar / Oljemålning 12261032

nr 1226 1032

Henry John Yeend King

(1855-1924), Storbritannien

Oljemålning, ”A Woodland Glade”. Signerad Yeend King. Olja på pannå, 40x30 cm. Skänkt till auktionen av stadsbrud Susanna Popova med make

Kondition: smärre ramskador

Henry John Yeend King, brittisk målare född 1855, död 1924.

Utrop:

4.000 kr

Såld:

4.400 kr

torsdag 18 oktober 2018
kl 18:00:00

     150 kr
(BEVAKNINGSPRISET EJ UPPNÅTT)
     250 kr
(BEVAKNINGSPRISET EJ UPPNÅTT)
     1.700 kr
(BEVAKNINGSPRISET EJ UPPNÅTT)

  • Tema
  • 18 okt

Stadsbrudskåren

Läs mer om Stadsbrudskåren

Henry John Yeend King

Läs mer om Henry John Yeend King